نیازی به دکتر رفتن و رزرو وقت نخواهید داشت؛ در خانه بشینید و همانطور که گوشی دست‌تان است به یکی از اپلیکیشن‌ها یا سایت‌های دکتر آنلاین‌ها وصل شوید؛ متخصص‌تان را پیدا کنید، پول پرداخت کنید، نسخه‌تان را بگیرید و آنلاین از داروخانه داروی‌تان را تهیه کنید و دم در خانه تحویل بگیرید؛ به همین راحتی!

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری پارسی پو؛ خوبی‌اش این است که زمان و پول کمتری هدر می‌رود و در خانه به دور از شلوغی و آلودگی و ترافیک درمان می‌شوید اما به راستی چقدر این اپلیکشن‌ها کارآمد هستند؟ سوالی که پاسخ دادن به آن قطعا به حرفه‌ای بودن اپلیکیشن و متخصصان لیست آن برمی گردد.

البته این اپلیکشن‌ها چندان بین مردم موردپسند نیستند چراکه نه تبلیغات درستی از آن‌ها دیده‌ایم و نه از وجود آن‌ها تعریف مثبتی شنیده‌ایم. البته ناگفته نماند اکثر پزشکان درجه اول و مشهور نیز علاقه‌ای به این شکل از طبابت ندارند و این موضوع دافعه و عدم اعتماد مردم به این شکل از درمان شدن را به همراه می آورد.

طبق آمار، اکنون کاربران از 1 تا 5 اپلیکیشن بصورت روزانه، 6 تا 10 اپلیکیشن بصورت هفتگی و 11 تا 20 اپلیکیشن بصورت ماهانه استفاده می‌کنند. بنابراین اکنون کاربران از تعداد کم‌تری اپلیکیشن استفاده می‌کنند.

در این راستا با زعیم حفیظی، کارشناس کسب و کار اینترنتی در خصوص اپلیکیشن های خدمات پزشکی و میزان محبوبیت آن ها به گفت و گو نشستیم که در ادامه  می خوانید:

اپلیکیشن های تک کاربردی محبوب نیستند

حفیظی با بیان اینکه بهترین اپلیکیشن در حال حاضر سیستمی است که تمام خدمات را در قالب یک سیستم به مردم ارائه دهد، اظهار کرد: اپلیکیشن های تک سرویس به تنهایی قادر به جذب مخاطبان نیستند و همین موضوع دلیلی بر ناآشنا بودن سرویس های مجزای پزشکی است.

حفیظی ادامه داد: ترویج اپلیکیشن‌های تازه تاسیس به دو بخش درون سازمانی و بیرون سازمانی تقسیم می‌شوند البته در این میان اپلیکیشن های درون سازمانی سریعتر از سایرین به بهره برداری می رسند چراکه بین افراد یک سازمان به شکل یک امتیاز برای آن ها رواج پیدا  می کند.

وی با تاکید بر اینکه مردم بیشتر خواهان استفاده از اپلیکیشن‌هایی هستند که به صورت جامع نیازها را برطرف می‌کنند افزود: این همان دلیلی است که موجب محبوبیت تلگرام شد و البته مشاهده می شود که در این راستا اسنپ نیز دامنه خدماتش را افزایش داده است.

وی ادامه داد: اپلیکیشن‌های تک کاربرد محبوبیت چندانی ندارند و دلیل کم رنگ بودن این اپلیکیشن ها نیز همین است به ویژه اپلیکیشن های پزشکی که اعتماد سازی به آن ها نیازمند زمان هم می شود.

کیفیت حرف اول را می زند

این کارشناس با بیان اینکه تبلیغات نقش موثری در دیده شدن اپلیکیشن ها دارد عنوان کرد: باور تغییر سنتی برای مردم بسیار سخت است به همین دلیل نیاز است تا اپلیکیشن ها از کیفیت بسیار مطلوب تری نسبت به رقیب سنتی خود داشته باشند.

حفیظی زمان را عامل مهمی در شناخت اپلیکیشن ها دانست و گفت: اینطور نیست که امروز سیستمی شروع به کار کند و روز بعد معروف شود بلکه باید صبر کرد تا اپلیکیشن به تدریج در میان مردم جا باز کند.

وی ادامه داد: اگر مبنای رقابتمان را کیفیت قرار دهیم خود به خود باعث افزایش مشتریان می شویم.

پزشکان تراز اول مشارکت نمی کنند

این کارشناس یادآور شد: در رابطه با اپلیکیشن های پزشکی یک خلا مهم وجود دارد و آن هم این است که پزشک های تراز اول ما تمایلی به حضور در این اپلیکیشن ها و ارائه خدمات این چنینی ندارند و در حال حاضر تنها برخی از پزشکان عمومی حاضر به مشارکت هستند.

30 میلیارد تومان هزینه تبلیغات می شود

وی در پایان هزینه و تبلیغات برای ساخت یک اپلیکیشن را مهم دانست و گفت: هزینه ساخت این اپلیکیشن ها حدودا 4 الی 6 ماه زمان نیاز دارد و بین 200 الی300 میلیون تومان هزینه نیاز است. برای تبلیغات نیز اگر بخواهیم نفر اول بازار باشیم زمانی بین 3 سال با هزینه ای بالغ بر 30 میلیارد تومان نیاز است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code