علیرضا سلیمی، عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی پارسی پو درخصوص “عملکرد هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس دهم” گفت: هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان به دلیل نقص قانون نتوانست آنطور که باید و شاید خوش بدرخشد. مشکلات جدی در مجلس دهم ایجاد شد که هیئت نظارت می توانست، جلوی بسیاری از اینها را بگیرد اما این اقدام صورت نگرفت. 

او ادامه داد: شاهد نطق های ساختار شکنانه در مجلس دهم بودیم که بسیار تعجب برانگیز بود، در مجلس دهم بعضی از نمایندگان مجری تلویزیون رژیم صهیونیستی بودند، حتی در یک مورد از این موارد شاهد ورود هیئت نظارت نبودیم.

سلیمی اظهار کرد: شورای نگهبان تعداد زیادی از نمایندگان مجلس دهم را به دلیل مشکلات اخلاقی رد صلاحیت کرد.  فلسفه تشکیل هیئت نظارت این بود که از چنین اتفاقاتی جلوگیری کند اما هیئت نظارت نتوانست مانع این رفتارهای غلط شود. در شکایت دولت از نمایندگان هم هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان نتوانست خوب عمل کند.

نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی گفت: در پاره‌ای از موارد تحقیقات هیئت نظارت کامل نبود و پس از آن که نمایندگان دارای ایراد اظهار‌نظر می کردند بدون تحقیق مسئله رفع و رجوع می‌شد اما در برخی موارد  شاهد ورود قوه قضاییه بودیم. آیین نامه هیئت نظارت اشکالات جدی دارد؛ در این مجلس امکان اصلاح این آیین نامه را نداشتیم اما مجلس یازدهم باید به فوریت اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان را در دست گیرد تا با این اصلاح قانون، نظارت معنا و مفهوم واقعی پیدا کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code