رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه براساس آمارها در کشور بیش از سه هزار نقطه حادثه خیز جاده ای وجود دارد گفت: که در سال گذشته ۱۷ هزار و ۱۸۳ مورد در تصادفات جاده ای جان خود را از دست دادند که بیشترین علت این سوانح، وجود نقاط حادثه خیز است.

به گزارش خبرگزاری پارسی پو از فارس، دکتر «کامران باقری لنکرانی» در نشست خبری به مناسبت هفته جهانی ایمنی راه ها گفت: در کل کشور ۲۴ درصد مرگ و میرها مربوط به موتورسواران است که بر اساس آمارها، از آمار ۳۰ هزار کشته تصادفات امروز، این عدد به کمتر از ۱۷ هزار نفر در سال کاهش یافته و در استان فارس در سال گذشته هشت و دو دهم درصد تلفات جاده ای کاهش داشته است.

او با بیان این روند کاهش در حوادث ترافیکی استان فارس، از سویی دیگر استان فارس، با بیش از یک هزار و ۳۵۰ مورد فوتی تلفات جاده ای، قبل از استان تهران و به عنوان استان اول در تعداد کشته های تصادفات جاده ای معرفی شده است.

دکتر لنکرانی با بیان اینکه بیشترین مرگ ناشی از حوادث ترافیکی در سنین ۲۰ تا ۴۰ سال رخ می ‌دهد، این مسئله را قابل اهمیت دانست و ادامه داد: در مورد حوادث ترافیکی در مورد عابران پیاده، افزایش مرگ و میر عابران در کلان‌ شهرها را شاهد هستیم و این یعنی کلان ‌شهرها برای عابران امن نیست.

او با بیان اینکه هم ‌اینک تنها ۱۵ درصد موتور سواران از کلاه ایمنی استفاده می‌ کنند، بر لزوم اصلاح رفتارهای پرخطر رانندگی در کشور تاکید کرد و گفت: در سال گذشته ۲۴درصد مرگ و میر حوادث ترافیکی را موتورسواران تشکیل دادند که این عدد در فارس به عدد۲۷درصدی می رسد و این موضوع نگران کننده است.

رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری دانشگاه با اشاره به اینکه در حال حاضر، شرایط نسبت به پانزده سال پیش بسیار تغییر کرده توضیح داد: آمارها نشان می دهد: از یک قله حدود ۳۰ هزار مرگ و میر سوانح در سال ۸۴ به یک دستاورد مهم رسیده ایم و مرگ و میر ثبت شده به حدود ۱۶ هزار مورد کاهش پیدا کرده است.

دکتر لنکرانی به حوادث ناشی از سیلاب در جاده‌ های کشور که به دنبال آن کاهش سفرهای نوروزی رقم خورد هم اشاره و یادآور شد: بیش از ۸۶۰ نفر امسال در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته۳۳درصد کاهش داشته است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code