معاون وزیر ورزش و جوانان با اشاره به پارسی پومه‌های روزمره مدیریت شهری برای جوانان، از نحوه اداره فرهنگسراها انتقاد کرد و گفت: در حوزه جوانان در شهر تهران دست تنها هستیم.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری پارسی پو؛ محمدمهدی تندگویان، معاون وزیر ورزش و جوانان، با بیان اینکه می‌توان از ظرفیت جوانان شهر تهران در حوزه‌های مختلفی استفاده کرد، گفت: در حوزه‌های مختلفی از جمله حوزه‌های فرهنگی باید از جوانان استفاده کرد این در حالی است که بعید می‌دانم شهرداری و شورای فعلی تصمیمی در این رابطه داشته باشند. تاکنون در حوزه فرهنگی اجتماعی پارسی پومه بلندمدتی برای آینده و طرحی برای رشد و توسعه فرهنگ و اجتماعی این شهر ندیده‌ام.

او اضافه کرد: اصلا پارسی پومه ریزی بلندمدت در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری مشاهده نکرده‌ام و به نظر می‌رسد پارسی پومه‌ای وجود نداشته باشد. سازمان فرهنگی و هنری تنها کاری که می‌کند اداره روزمره فرهنگسراهاست. بدین ترتیب که معاونت فرهنگی و اجتماعی یک جدول مناسبتی و یک جدول اجرایی مشخص سالیانه کاری دارد که فقط همان را انجام می‌دهد. بخشی از فعالیت‌هایشان تبلیغات بوده و بخشی مناسبت‌های مختلف شهری است.

تندگویان ادامه داد: از زمانی که آقای یگانه به عنوان معاون فرهنگی شهرداری کار خود را آغاز کرده، حداقل دو جلسه شخصا با ایشان داشتم و پیشنهادات خود را به معاون فرهنگی و اجتماعی شهر تهران در حوزه جوانان ارائه دادم اما تاکنون بابت هیچ‌کدام پاسخی دریافت نکرده‌ام.

او در رابطه با جزئیات جلسه‌ای که با معاون فرهنگی شهرداری تهران داشته، گفت: طی این جلسات بحث‌های کلان شهری انجام شده است.

عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه چند طرح مشخص اجرایی در حوزه جوانان به شهرداری تهران ارائه داده، افزود: در حوزه کاهش امر ازدواج در تهران خیلی کارها می‌توانستیم انجام دهیم و اگر شهرداری پای کار بود و کمک می‌کرد مطمئنم اتفاق خوبی رخ می‌داد.

معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: خیلی از اماکن خدماتی و رفاهی شهر تهران می‌تواند برای زوجینی که در تهران قصد ازدواج دارند، تسهیلات ارائه کند بدین ترتیب به راحتی و به صورت رایگان می‌تواند امکاناتی در اختیار کسانی که به هر حال بضاعت ندارند، قرار بگیرد.

تندگویان با بیان اینکه در حال حاضر 80 دفتر مشاوره ازدواج جوانان در تهران از سوی این معاونت ایجاد شده است، گفت: اگر شهرداری و نهادهای دیگر فرهنگی شهر کمک کنند قول می‌دهم به کاهش آمارهای طلاق منجر شود و بدین ترتیب سبب هم افزایی خواهد شد.

او ادامه داد: به عنوان مثال در سال حدود 2000 هزار جوان را آموزش می‌دهیم اما با امکانات مشترک می‌توانیم پنج هزار جوان را آموزش و مشاوره دهیم. چنانچه در حال حاضر مجمع خیرین ازدواج را تشکیل دهیم که بحث تأمین جهیزیه و اشتغال و گاهی اوقات مسکن را به عهده دارند و اگر نهادی مثل شهرداری پای کار بیایند خیلی کارهای دیگر هم برای جوانان می‌توانیم انجام بدهیم ولی متأسفانه در تهران تقریبا دست تنها هستیم و هیچ‌کدام از نهادهای شهری تاکنون به ما کمک نکرده‌اند.

عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: شهرداری مراکزی مثل بهاران و جمع‌آوری معتادین را ایجاد کرده که واقعا جزو وظایفش نبوده ولی به هر حال انجام داده است که این نشان می‌دهد می‌تواند در خیلی از حوزه‌های فرهنگی دیگر به صورت ریشه‌ای ورود پیدا کند.

تندگویان تاکید کرد: در پارسی پومه‌های عملیاتی و بودجه‌ها و اعتبارات فرهنگی و اجتماعی چیزی جز پارسی پومه‌های روتین و روزمره و در حقیقت مناسبتی شهر تهران ندیدم. بخشی از کارهایی که تحت عنوان خانه موزه‌ها یا مدل‌های به این شکل در شهر تهران انجام می‌شود که شهرداری برای آن اعتبارات می‌دهد و هزینه می‌کند درست است که به حفظ آثار و بافت تاریخی و فرهنگی شهر منجر می‌شود ولی امیدواریم با یک پارسی پومه عملیاتی این اتفاق رخ بدهد.

معاون وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه وقتی ما یک خانه‌ای را به نام خانه شهید بهشتی در شهر تهران افتتاح می‌کنیم  باید برای آن خانه پارسی پومه‌ریزی عملیاتی بلندمدت جهت استفاده و فرهنگ‌سازی مناسب داشته باشیم، تصریح کرد: برای فضاهایی مانند باغ موزه قصر و… باید پارسی پومه‌ای با پیوست فرهنگی و اجتماعی بلندمدت مناسب ارائه دهیم.

بیشتر بخوانید:


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code