به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری پارسی پو؛ صدرالدین علیپور، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری درباره دستگاه اهدایی کشور چین به سازمان پسماند گفت: این دستگاه زباله‌سوز نبود، بلکه بی‌خطرساز بود. هم‌اکنون اغلب بیمارستان‌ها در شهر تهران از دستگاه بی‌خطرساز برخوردار هستند.  این دستگاه از اولویت دسترسی خارج و به قم ارسال شد.

 او درباره افزایش تولید زباله‌های بیمارستانی در ایام کرونا تاکید کرد: از اسفند 98 تاکنون ظرفیت ناوگان افزایش و خودروهای نو خریداری شده است. برای مهار زباله‌های بیمارستانی و مراکز درمانی به شکل جداگانه خودرو ناوگان هایی اختصاص داده شده و به دفن زباله می‌پردازیم. تاکنون تغییری در روند مهار زباله‌های بیمارستانی انجام نشده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری افزود: تاکنون 50 – 55 خودرو برای مهار زباله‌های بیمارستانی اختصاص داده شده است. در این میان 6 تا هفت خودروی جداگانه نیز برای بیمارستان‌های معین و مراکز درمانی ویژه بیماران کرونا اختصاص داده شده است.

او درباره میزان مبتلایان به کرونا در بخش پسماند شهرداری تهران  اظهارکرد: در بین نیروهای کارگری  آماری از مبتلایان به کرونا وجود ندارد. هرچند در سیستم‌های اداری و ستادی نیز هفت تا هشت نفر به کرونا مبتلا شده یا آزمایشات کرونای آنها مثبت بود که بعد از گذران دوران درمان بهبود پیدا کردند. درضمن تاکنون در بخش پسماند شهرداری تهران مرگ‌ومیر ناشی از کرونا ثبت نشده است.

علیپور درباره آخرین وضعیت آرادکوه افزود: آرادکوه برای امروز و دیروز نیست، بلکه در 100سال اخیر به محل دفن پسماند تهران تبدیل شده است. هرچند با روش‌های مختلف همچون افزایش تفکیک از مبدا، افزایش تولید کمپوست و افزایش زباله‌سوزها پارسی پومه‌ریزی شده تا دفن در منطقه به حداقل کاهش یابد.

به گفته او شاید این اقدام مناسب‌تری برای مدیریت پسماند باشد، چون جابجایی پسماند فقط انتقال آلودگی از یک نقطه به نقطه دیگر است. هدف این است که بتوان عوارض محیط زیستی را کاهش داد. برای مهار پسماند می‌توان اقدامات مناسب را در دستور کار قرار داد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری درباره ماحصل اقدامات در زمینه تفکیک از مبدا افزود: در کنار تفکیک از مبدا نیازمند یک اقدام زیرساختی هستیم.

علیپور گفت: در 14-15 سال اخیر مسئله پسماند رها شده است. مخازنی هم طراحی شده اما باید یک اقدام زیرساختی در طول سال انجام می‌شد و مخازن همچون دیگر کشورها در داخل ساختمان‌ها طراحی و مخزن جداگانه برای زباله‌های مختلف اختصاص داده می‌شد.

او اظهارکرد: هرچند تاکنون اقدامات در این باره انجام نشده است. البته به صرف فرهنگسازی و نبود زیرساخت‌ها کاری از پیش نمی‌رفت.

علیپور افزود: در یکسال اخیر طرح کاپ اجرا شده است. در حالی که اغلب مردم در کشور ما به روش عادی یعنی رهاسازی زباله در مخازن عادت کرده‌اند.

به گفته او تاکنون چهار منطقه به شکل پایلوت در دستور کار قرار گرفته و در این اقدام مخازن به داخل ساختمان هدایت شده و زباله‌ها به شکل جداگانه جمع‌آوری تا امکان تفکیک وجود داشته باشد. این اقدام زمانبر است و به شکل تدریجی گسترش پیدا می‌کند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری گفت: باید مخازن موجود را تدریجی جمع‌آوری کرد. این مخازن منبع آلودگی و زباله‌گردی است. این اقدام زمانبر و به موازات آن باید اقدامات مناسب را انجام داد.

 علیپور افزود: باید تلاش‌ها در زمینه مخزن‌گذاری و اقدامات زیرساختی افزایش یابد. درضمن اپلیکشن راه‌اندازی، خودروهای ملودی و … طراحی شده تا همزمان بستر اجرایی فراهم شود.

او درباره برخورد با پیمانکاران در صورت استفاده از کودکان در جمع‌آوری پسماند تاکید کرد: بر اساس دستور شهردار تهران در صورت استفاده پیمانکار از کودکان با او برخورد شده و قراردادش فسخ می‌شود.

علیپور گفت: برخی افراد به شکل غیرمجازی به فعالیت می‌پردازند. 54 هزار مخزن در سطح شهر تهران وجود دارد و شهرداری رابط قضائی نیست که بتواند برخورد کند، اما از دادستان حکم اخذ و جلساتی با نیروی انتظامی برگزار شده تا بتوان با عوامل سوءاستفاده کننده برخورد شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اظهار کرد: باید بتوان شکل مخازن را تغییر داد، چون در صورت جمع‌آوری مخازن دیگر برای زباله‌گردان امکان جمع‌آوری زباله وجود ندارد.

//انتهای پیام: 2.5

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code