«پژوهشکده ابن سینا» وابسته به جهاد دانشگاهی که یک مرکز تحقیقات بیولوژی و بیوتکنولوژی، تولید مثل و نازایی و … است با سینمای مستند پیوند خورد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری پارسی پو؛ محمد آفریده سینماگر و کارگردان سینما با انتشار پستی در صفحه شخصی اش نوشت: اوایل دهه ۸۰ بود. جلسات متعددی با فیلمسازان مخصوصا مستندسازان برای راه اندازی مرکز گسترش داشتیم. جشنواره میراث فرهنگی «یادگار» در آن ایام در حال برگزاری بود، اما من احساس می کردم باید سینمای مستند را با توجه به ظرفیت بالای آن و سرمایه های خلاق و جوان، در حوزه های مختلف و مراکز مهم جامعه گسترش داد. از این که می دیدم عمده دانشگاه ها و مراکز فرهنگی، آرشیو فیلم های روز و بیشتر هالیوودی دارند و از سینمای مستند که بسیار برای آنان موثرتر و و کاربردی تر است محروم هستند، حرص می خوردم.

سینمای مستند در بسیاری از سازمانها، دانشگاهها ومراکز مهم صنعتی و علمی دنیا حرف روز را می زند و همه نوع مخاطب از این سینما بهره می برد. اما در اینجا متاسفانه کار زیادی برای فرهنگ سازی باید انجام داد. شعار «سینمای مستند برای همه» از این نیاز و واقعیت، بعدها در جشنواره «سینما حقیقت» شکل گرفت.

«پژوهشکده ابن سینا» وابسته به جهاد دانشگاهی که یک مرکز تحقیقات بیولوژی و بیوتکنولوژی، تولید مثل و نازایی و … بود یکی از مراکز مهمی بود که فکر کردم باید سینمای مستند را با آن پیوند بزنم.

آقای دکتر «هومن صدری» بانی خیر این پیوند بود و آقای دکتر «محمد مهدی آخوندی» رئیس پژوهشکده، این پیوند را با اعتماد پشتیبانی کرد. ارتباط و اتصال مستندسازان خلاق با این مجموعه خیر و برکت زیادی به همراه داشت که مهمترین آن تولید فیلم مستند «سقط جنین» به کارگردانی خانم «مرجان دانه کار» بود که به همراه مطالب تحقیقی و فعالیتهای شبانه روزی دوستان پژوهشکده در مراکز و سازمانهای مختلف به نمایش گذاشته شد و منجر به تصویب قانونی شد که به پزشکان متخصص این اجازه را می داد که اگر تشخیص بدهند مادر بارداری تا قبل از سه ماهگی نوزاد، خودش یا نوزادش در خطر مرگ یا.. هستند می توانند دستور سقط جنین را بدهند.

این یکی از دست آوردهای بسیار مهم سینمای مستند بود. بعد از آن سه فیلم مستند دیگر بنام های «اهدای گامت و جنین» ساخته «مرجان دانه کار» و «رحم جایگزین» به کارگردانی«اعظم نجفیان» و فیلم سینمای «جای خالی آقا یا خانم ب» به کارگردانی مشترک «فیما امامی» و «رضا دریانوش» ساخته شد که هم در جشنواره های داخلی و هم خارجی جوایز معتبری کسب کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code