به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری پارسی پو، بدون شک یکی از رشته‌های ورزشی که در چند سال گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته و توانست موفقیت‌های بیشماری به دست آورد شطرنج است. اگر تا چند سال پیش شطرنج ایران جایگاهی در آسیا و جهان نداشت ولی به لطف تلاش‌های صورت گرفته و اهمیتی که وزارت ورزش برای همچین رشته‌هایی در نظر گرفت شاهد دیده شدن شطرنج‌بازان ایران در سطح بین‌المللی بودیم. در این بین بانوان شطرنج‌باز در کسب این موفقیت‌ها سهم بسزایی داشتند. مبینا علی نسب یکی از این شطرنج‌بازان است که با وجود سن کم توانسته چندین بار در مسابقات بین‌المللی بدرخشد. خبرنگار پارسی پو گفتگویی را با این ورزشکار انجام داده که در زیر می‌خوانید.

وضعیت شما در سال 98 چطور بود؟

سال خوبی برای شطرنج و درکل برای خانواده شطرنج بود. ما در این سال توانستیم هم در بخش آقایان و هم در بخش بانوان نتایج قابل قبولی به دست آوریم و امیدوارم که در سال جدید نیز موفقیت‌های ما تداوم داشته باشد.

شیرین‌ترین خاطره

نائب قهرمانی جوانان جهان یکی از شیرین‌ترین خاطرات من در سال گذشته بود و توانستیم با کمک فدراسیون و همه ملی‌پوشان به این موفقیت بزرگ برسیم.

تلخ‌ترین خاطره

برداشتن قرعه ممنوعه یکی از اتفاقات بدی که در سال گذشته افتاد و فیده این تصمیم را گرفت. هرچند که فدراسیون ایران در تلاش است که بتواند بازهم قرعه ممنوعه را به مسابقات برگرداند.

طرفدار استقلال هستی یا پرسپولیس؟

من به شدت پرسپولیسی هستم و همیشه مسابقات این تیم را در لیگ برتر و دیگر مسابقات که حضور دارد دنبال می‌کنم. درحال حاضر پرسپولیس شرایط خوبی در جدول دارد و ما هواداران می‌توانیم برای چهارمین بار متوالی جشن قهرمانی را بگیریم.

الگوی ورزشی شما چه کسی است؟

شادی پریدر الگوی ورزشی من و به نوعی الگوی موفقیت من در زندگی است.

سال جدید را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟

مسابقات خیلی مهمی در سال ۹۹ داریم که فکر می‌کنم مهم‌ترین آن المپیاد جهانی است. با توجه به شرایطی که پیش آمده و خیلی از مسابقات و اوپن‌های بین‌المللی مهم کنسل شده امیدوارم این مشکل به زودی حل شود و آرامش به مردم و ورزش دنیا برگردد و بتوانیم شاهد برگزاری مسابقات المپیاد جهانی باشیم.

نگاه مردم نسبت به رشته شما.

قبلا خیلی‌ها شطرنج را اصلا به عنوان ورزش نمی‌شناختند ولی خوشبختانه در چند سال اخیر شطرنج خیلی پیشرفت کرده و جزو پرمدال‌ترین ورزش‌ها بوده و جا داره تشکر کنم از زحمات فدراسیون بویژه خانم پریدر و آقای پهلوان‌زاده.

در ناامیدی با چه چیزی آرام می‌شوید؟

فکر کردن به مسابقات مهمی که در آینده دارم.

نظر شما درخصوص ورزشگاه آزادی و حضور بانوان در ورزشگاه که به یک دغدغه تبدیل شده بود چیست؟

ورود بانوان به ورزشگاه یک اتفاق مهم برای کشور بود چراکه این موضوع یک مطالبه اجتماعی بزرگ بود و خوشحالم برای بانوان سرزمینم که می‌توانند شاهد تماشای مسابقات مورد علاقه خودشان باشند.

هدف شما در سال 99 چیست؟

افزایش ریتینگ و به دست آوردن عنوان استاد بزرگی بانوان.

چه چیزی در ورزش باعث ناراحتی شما می‌شود؟

باختن در مسابقه قطعا ناراحت کننده‌ترین اتفاق برای هر ورزشکار است.

بعد از اتمام دوران قهرمانی چه پارسی پومه‌ای دارید؟

هنوز به این موضوع فکر نکردم.

اگر ورزشکار نمی‌شدید چه کار می‌کردید؟

اگر ورزشکار نمی‌شدم دوست داشتم یک پزشک ماهر شوم و به مردم کشورم خدمت کنم.

اهل کتاب خواندن و فیلم دیدن هستید؟

به کتاب خواندن بیشتر علاقه دارم ولی خیلی اهل فیلم دیدن نیستم.

تفریح مورد علاقه شما چیست؟

مسافرت رفتن را خیلی دوست دارم و آرزویم این است که بازی‌های مهم بارسلونا را تماشا کنم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code