به گزارش خبرگزاری پارسی پو استان البرز، فریدون محمدی اظهار کرد: سند راهبردی توسعه گردشگری ایران سال گذشته مصوب شده است، از طرفی طرح جامع گردشگری البرز  هم در سال های گذشته انجام شده اما هنوز مصوب نشده است، پیشنهاد می شود که با اجماع این دو، کمیته سند راهبردی توسعه گردشگری البرز را تعیین کرده و  با استفاده از ظرفیت بودجه تعیین شده توسط اتاق بازرگانی البرز برای کمیسیون گردشگری پارسی پومه های این سند را پیش ببریم.

وی با اشاره به تدوین طرح های یک ساله و چهار ساله برای گردشگری البرز بر اساس آمایش سرزمینی این استان البرز گفت: در قالب آن پارسی پومه های مختلف در حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را پیش می بریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز با تاکید بر اینکه معضل کرونا بدترین بیماری برای صنعت گردشگری و صنایع دستی کشور بوده است، افزود: اما از سویی دیگر این بیماری فرصت خوبی شد که به صنایع دستی و دستیابی به پارسی پومه ها، تشکل ها و آئین نامه ها برای این بخش توجه بیشتری شود.

وی با اشاره به اهمیت شناسایی صنعتگران صنایع دستی البرز نقاط مختلف استان از جمله روستاهای طالقان، ساوجبلاغ و نظرآباد که تولیدات فاخری هم در این حوزه دارند، بیان کرد: متاسفانه آنها بازار فروش مناسب برای عرضه تولیدات صنایع دستی خود را ندارند.

محمدی با این توضیح که البرز میزبان اقوام مختلف با صنایع دستی گوناگون است، گفت: اما در زمینه فروش محصولات صنایع دستی و بازاریابی آن مشکل داریم، به همیت دلیل در گام نخست یک نمایشگاه و فروشگاه عرضه صنایع دستی را در طبقه همکف ساختمان اداره کل میراث فرهنگی البرز دایر کردیم.

وی تصریح کرد: طبق مصوبه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی البرز مقرر شده است که یک نمایشگاه دائمی عرضه محصولات صنایع دستی در عمارت کلاه فرنگی کرج ایجاد شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز عنوان کرد: طبق تعاملات دنبال شده در یک مجموعه وقفی ۱۶ هکتاری در بلوار سرداران کرج شهرک صنایع دستی را راه اندازی خواهیم کرد.

وی در مورد پارسی پومه آتی اداره کل میراث فرهنگی البرز برای معرفی صنایع دستی استان به دیگر نقاط دنیا توضیح داد: طبق تفاهم نامه با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مقرر شده است که حداقل در ۱۰ کشور اروپایی نمایشگاه های صنایع دستی استان را با هزینه این سازمان برگزار کنیم.

این مسئول تاکید کرد: در محور کرج – چالوس در حوزه استحفاظی استان البرز بیش از ۵۶ روستا وجود دارد که باید بوم گرد محور باشند، اجرای طرح گردشگری روستایی در البرز هم به شرطی که مشتمل بر حمایت از جوامع محلی، درآمدزایی و اشتغال برای آنها باشد را حمایت خواهیم کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز با اشاره به اینکه کاخ ناصری شهرستانک در محور کرج- چالوس بیش از ۷۰ درصد تخریب داشته است، بیان کرد: مرمت این کاخ  را در دستور کار قرار داده و یک تیم اجرایی از ماه آینده  مرمت آن را آغاز خواهند کرد.

وی با تاکید بر اینکه امیدواریم سال آینده مرمت کاخ ناصری به نتیجه برسد، عنوان کرد: اما یک راه دسترسی ۸۰۰ متری برای اتصال آن به محور اصلی کرج- چالوس لازم است‌ که‌ پیگیر تامین اعتبار اجرای آن هستیم.

به گفته محمدی در نوروز ۱۴۰۰ برای اولین بار درب کاروانسرای ینگی امام شهرستان ساوجبلاغ برای بازدید عموم باز می شود، سایت موزه ازبکی هم بزودی برای نخستین بار افتتاح خواهد شد و درب کاخ سلیمانیه کرج با راه اندازی موزه نقاشی های دوره قاجار به مرحله افتتاح می رسد.

وی از تعامل با شهرداری کرج برای تبدیل کاروانسرای شاه عباسی به پاتوق فرهنگی سخن گفت و افزود: قرار است کار سنگ فرش میدان و محوطه اطراف کاروانسرا را شهرداری کرج پیش ببرد، ایستگاه تاکسی ها هم به مکانی دیگر منتقل می شود، ما هم کار ترمیم و رسیدگی یه فضای داخلی کاروانسرا را انجام خواهیم داد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code