به گزارش پارسی پو، دیدار رئیس قوه قضاییه با اقشار مختلف مردم اصفهان برگزار شد.

آیت‌الله رئیسی در این دیدار ضمن تبریک و تهنیت ایام با سعادت ولادت امام حسن عسکری (ع) گفت: برای بنده و همکارانم حضور در جمع باصفای شما جمعیت فرهیخته، دانشمند، دغدغه‌مند، ولایتمدار و با بصیرت مغتنم است.

وی ادامه داد: نکاتی که در این جلسه مطرح شد، حکایت از دغدغه‌مندی و داشتن پیشنهادات بسیار خوب داشت که قابل استفاده بود و نکاتی که به دلیل نبود فرصت بیان نشد، در گزارشات درج می‌شود و انشاءالله بنده حتما آن موارد را می‌خوانم.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که شنیدن سخن مردم یک فرصت تلقی می‌شود، گفت: لحن و بیان شما حکایت از دغدغه‌مندی دارد. این که دوستان از سر دردمندی، دلسوزی و امید به تحول سخن بگویند، حتما برای امثال بنده مغتنم خواهد بود.

اگر در جایی معروفی ترک و منکری انجام می‌شود، باید مردم احساس مسئولیت کنند

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: موضوع عدالت، امروز، در گام دوم انقلاب اسلامی با عمل به آن چه در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری تاکید شده است، برای همه مسئولین و مردم چراغ راه است.

وی اضافه کرد: اجرای عدالت وظیفه است و همگان در این وظیفه باید سهیم باشند. مسئولین به عنوان مسئولیت و مردم به عنوان ناظران و کسانی که در این حوزه دغدغه‌مند هستند، باید این احساس را داشته باشند که در جامعه عدالت اجرا می‌شود.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: اگر هم احیانا این موضوع مورد بی‌توجهی قرار گرفت، با وظیفه امر به خوبی‌ها، نهی از بدی ها، زشتی‌ها، پلشتی‌ها و منکرات باید این حس را در جامعه تقویت کرد. اگر در جایی معروفی ترک و منکری انجام می‌شود، باید مردم احساس مسئولیت کنند.

آیت‌الله رئیسی با تاکید بر این که یکی از شاخصه‌های اجرای عدالت در جامعه طرح مهم نظارت ملی و همگانی یا به عبارت قرآنی آن امر به معروف و نهی از منکر است، گفت: امروز خانواده شهید و ایثارگر، دانشجوی فرهیخته، استاد صاحب طرح و پارسی پومه، طلبه و روحانی ما مسائل جامعه را می‌بیند و ناظر بر مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است.

وی تاکید کرد: در جامعه باید نسبت به دردها دردمند و نسبت به دغدغه‌ها دغدغه‌مند بود. احساس مسئولیت امر مبارکی است و در روایت ما آمده که اگر در جامعه‌ای روحیه امر به معروف و نهی از منکر نبود، آن جامعه مرده است.

آیت الله رئیسی با بیان این که شهدا چشم و چراغ راه ما هستند و هیچ گاه نباید فرهنگ شهادت و ایثار و جهاد و مقاومت در کشور کمرنگ شود، گفت: هر کسی که با این مجموعه ارزشمند نسبتی دارد، باید نسبت به آن احساس مسئولیت داشته باشد.

رییس دستگاه قضا با تاکید بر احیای حقوق عامه تصریح کرد: دادستان وظیفه دارد در جایی که حقوق عامه تضییع شده است، به عنوان مدعی العموم احساس وظیفه کند.

باید به نظر و دیدگاه مردم توجه شود

وی با بیان این که نگاه امام خمینی (ره) به مردم نگاه تشریفاتی نبود، گفت: اگر امام (ره) می‌فرمود: میزان رای ملت است، تشریفات نبود و عمیقا به این موضوع معتقد بود. عقیده ما هم آن است که رفراندوم پیشکش، باید به نظر و دیدگاه مردم توجه شود و مردم غافلگیر نشوند و در جریان مسائل باشند.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: در تصمیم گیری‌های مهمی که مردم در آن نقش و سهم دارند، اقناع عمومی، اطلاع پیدا کردن، نقش دادن و محرم حساب کردن مردم حتما امر درستی است.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: مهم ترین کارهای این کشور در پرتو حضور مردم انجام شده است و به عنوان یک مسئول این همه اظهار لطفی که در سراسر کشور نسبت به دستگاه قضایی می‌شود را پشتوانه عظیمی می‌دانم.

آیت الله رئیسی گفت: جوانان، حزب اللهی‌ها و فرهیختگان امروز مشوق قضات شجاع و عادل برای برخورد با مفاسد اقتصادی هستند.

وی بیان داشت: امروز مردم در مساجد و دانشگاه‌ها و بخش‌ها برای کمک به دستگاه قضایی در انجام وظایف خود اعلام آمادگی می‌کنند و این پشتوانه عظیم و نیروی انسانی متراکم به ویژه در حوزه جوانان به عنوان یک فرصت تلقی شود.

رئیس قوه قضاییه افزود: ما به همکاران تأکید کردیم که این مجموعه به عنوان یک فرصت برای دستگاه قضایی مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به صحبت یکی از حاضران گفت: اگر ساختار فسادزا اصلاح شود و دستگاه‌ها وظایف قانونی خود را انجام دهند، نوبت به دستگاه قضایی بسیار کم می‌رسد. در مورد افرادی متجاسر به قانون اگر کارها بر طبق روال انجام شود، کمتر نوبت دستگاه قضایی می‌شود.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: در دستگاه قضایی و در مجموعه سازمان‌های اداری کشور، صداقت، کرامت، خدمت به مردم از شاخصه‌های مهم ارتباط با جامعه و مردم باید باشد.

آیت الله رئیسی در ادامه با بیان این که همگان باید این گونه نسبت به مسائل نگاه کنند و این نگاه را مد نظر خود قرار دهند، گفت: آنچنان که خداوند متعال فرمود که همسران پیامبر اگر کار خوب کنند دو اجر و اگر کار زشت بکنند دو مجازات دارند، کسانی هم که امروز در جایگاه قانون، خدمت به مردم، مبارزه با فساد، انجام خدمتگزاری صادقانه به مردم هستند، اگر مرتکب جرم شوند، حتماً باید به صورت مضاعف مجازات شوند.

رییس دستگاه قضایی خاطر نشان کرد: پرچمی که رهبر معظم انقلاب در مبارزه با فساد برداشتند، همچنانی که در باب مقاومت، ایشان پرچم مقاومت را برداشتند، همه ما در این میدان وظیفه داریم پای این پرچم بایستیم و ایستادگی فعال را پیشه کنیم.

مبارزه با ناهنجاری‌ها و فساد یکی از راهبردهای جدی نظام اسلامی است

وی با بیان این که امروز مساله مبارزه با ناهنجاری‌ها و فساد یکی از راهبردهای جدی نظام اسلامی است، گفت: بنده به عنوان یک سرباز و همه دستگاه قضایی و همه دستگاه‌های دیگر باید در میدان حضور فعالی داشته باشیم؛ دولت در اصلاح ساختارهای فسادزا، مجلس در اصلاح قوانین و مقررات و برای قوه قضاییه در برخورد عبرت آموز با مفسدان باید حضور فعال داشته باشد.

آیت الله رییسی در ادامه گفت: فساد، فساد است؛ تحت هر پوششی، هر نهادی، هر نامی، هر جایگاه قدرتی و هر جایگاه ثروتی که باشد، فرقی نمی‌کند. در هر جا فساد پیدا شود، زیبنده نظام اسلامی نیست.

آیت الله رئیسی در ادامه خاطرنشان کرد: این زیبنده نظام اسلامی نیست. امروز خواست مردم و فرمان رهبری این است و انشاءالله همه ما سرباز در این میدان هستیم و حتما بدانید من این را بارها گفته‌ام و به شما اصفهانی‌های عزیز نیز می‌گویم: ملامت ملامتگران و حاشیه سازی‌ها ما را از میدان به در نخواهد کرد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: امروز حضور شما توطئه ایجاد ناامنی در کشور توسط بدخواهان را بحمدالله نقش بر آب کرد و امروز کشور ما در مقابل توطئه ایجاد ناامنی مصون شده است.

با آن کسانی که ایجاد ناامنی کردند، برابر آن چه قانون تعیین کرده برخورد خواهد شد

وی ادامه داد: نباید فراموش کرد که باید به خواست مردم توجه شود. آن کسانی که ایجاد ناامنی کردند، دل زن و بچه مردم را لرزاندند، خلاف ارزش‌ها حرکت کردند، به اموال عمومی خسارت زدند، اغتشاش و شرارت کردند، برابر آن چه قانون تعیین کرده با همه آنها برخورد خواهد شد و انشاءالله به مجازات خواهند رسید.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: نسبت به مسائل مردم و خواست آنها، نسبت به مسائل دانش آموزان و دانشجویان، نسبت به سفره و معیشت مردم، نسبت به شهر و روستا و کارگر و کشاورز باید همه مسئولان و دست‌اندرکاران توجه کنند و این حرف کاملا درست و متینی است که مورد تاکید همه ماست.

قوه قضاییه خود را موظف به دفاع از حقوق مردم می‌داند

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: معتقدیم که نگاه به مردم، خواست و حقوق مردم، وظیفه همه است و قوه قضاییه خود را موظف به دفاع از حقوق مردم می‌داند. ما هم نسبت به حقوق مردم به هیچ وجه کوتاه نخواهیم آمد؛ شما نیز دعا کنید که ما توفیق پیدا کنیم نسبت به آن چه وظیفه داریم، عامل باشیم و آن امیدی که امروز در دل خوبان ایجاد شده، انشاءالله افزایش پیدا کند و آن ناامیدی و یاسی که دشمنان پیدا کردند، آن نیز انشاءالله افزون شود.

وی در ادامه عنوان کرد: دعا کنید ما هم بتوانیم به آن چه شهدا، جانبازان و ایثاگران برای ما ترسیم کرده‌اند در عمل به وظیفه و عمل به آنچه اقتضای شرع و قانون است و در عمل به آنچه اجرای عدالت اقتضا می‌کند، هیچ چیزی را جز وظیفه شرعی و جز اهداف انقلابی نشناسیم و هیچ مانعی را برای خود مانع تلقی نکنیم.

آیت الله رئیسی بیان کرد: یقین بدانید ما و همکارانمان امروز در محضر پروردگار متعال، اولیای دین و شهدای عالیقدر خود را مسئول می‌دانیم که در این جهت گام برداریم و شما عزیزان نیز به عنوان بهترین ناظران و حامیان حتما عنایات، نکات و نظرات‌تان مورد توجه خواهد بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code