استاندار خوزستان گفت: به منظور تخلیه بخشی از سیلاب خوزستان با اقدامات دیپلماتیک صورت گرفته، کشور عراق با ورود ۱۰۰ متر مکعب آب از سمت خوزستان به رودخانه دجله موافقت کرد.

به گزارش خبرنگار پارسی پو از اهواز، غلامرضا شریعتی شامگاه جمعه در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان خرمشهر اظهار کرد: در مذاکراتی که با کشور عراق انجام شد موافقت شد تا آب ناشی از سیلاب از تالاب هورالعظیم به سمت بخش عراقی این تالاب وارد شود.

او با اشاره به اینکه پیش از این کشور عراق از ورود جریان عادی آب به بخش هایی از تالاب ممانعت می کرد، گفت: به همین منظور طی درخواست از رییس جمهوری و وزارت خارجه مذاکرات دیپلماتیک با این کشور انجام شد.

استاندار خوزستان با تاکید بر اینکه به همین منظور نیز سفیر عراق در ایران هماهنگی لازم را انجام داد، افزود: باز شدن کانال دو قلو(سویب) ظرفیت لازم برای ورود ۱۰۰ متر مکعب بر ثانیه آب به رود دجله در عراق را دارد که با موافقت این کشور انجام شد.

شریعتی بیان کرد: یکی دیگر از خواسته های ما هدایت بخش دیگری از سیلاب موجود به سمت یکی از مخازن هورالعظیم در بخش عراقی است که بعضا به عنوان کانون ریزگرد فعال می شود و منشا گرد و خاک اخیر استان نیز از این منطقه بوده است.

به گفته استاندار خوزستان، دولت عراق نیز در مذاکرات صورت گرفته برای ورود آب به این بخش عراقی تالاب هورالعظیم به صورت ضمنی موافقت کرده است.

شریعتی اضافه کرد: این در حالی است که این کشور برای ورود آب به نهر ادب و هدایت آن به سمت اروند رود مخالفت کرد.

استاندار خوزستان توضیح داد: با این وجود انتقال آب از طریق سویب و ورود آب به یکی از مخازن بخش عراقی هورالعظیم می تواند مشکل خرمشهر در زمینه سیلاب را رفع کند اما با این حال تلاش می شود بخشی از آب شیرین ناشی از سیلاب نیز ذخیره شود و آب مازاد به رودخانه دجله هدایت شود.

اهمیت اجرای سیفون در هورالعظیم

نماینده عالی دولت در استان خوزستان همچنین به بخش دیگری از تصمیمات شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان خرمشهر اشاره کرد و توضیح داد: سازمان آب و برق استان خوزستان موظف به اجرای سازه آبی سیفون به منظور تخلیه آب شور و زهاب های کشاورزی شد، که طی سال های اخیر مشکلاتی را برای این شهرستان به وجود آورد.

شریعتی با بیان اینکه پیش بینی می شود این پروژه طی ۶ ماه تا یک سال آینده به بهره برداری برسد، ادامه داد: اجرای این پروژه از اهمیت بسیار زیادی برای خوزستان برخوردار است که با مصوبه دولت اعتباری بالغ بر ۵۸۰ میلیارد ریال به استان ابلاغ شد.

آب شیرین در بخش ایرانی هورالعظیم ذخیره می شود

شریعتی همچنین با اشاره به اینکه ذخایر بسیار مناسبی برای نگهداشت آب شیرین در بخش ایرانی هورالعظیم ایجاد شده است، بیان کرد: در حال هدایت آب به سمت کانون های ریزگردها هستیم که در هورالعظیم برای استان خوزستان مشکلاتی را در گذشته به وجود آورده بود.

استاندار خوزستان در پایان تصریح کرد: بر اساس تصمیم شورای تامین استان مسیر آب از مخازن یک و دو هورالعظیم به سمت کشور عراق بسته می شود که مقدمات آن در حال انجام است.

لازم به ذکر است که تالاب مرزی هورالعظیم در جنوب غربی کشور، در خوزستان قرار دارد که یک سوم از آن در ایران و دو سوم آن در عراق واقع است.

هورالعظیم در تابستان سال گذشته هیچ آبی از کرخه و دجله(منابع تغذیه کننده اش) دریافت نکرده بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code