رئیس جمهور چه گفته بود؟

رئیس جمهور روز چهارشنبه و در بخشی از سخنان خود در هیات دولت خطاب به دست اندرکاران انتخابات گفته بود: «همه آنهایی که در این انتخابات نقش دارید از شما خواهش می‌کنم، آن جایی که روشن است تا صلاحیت فردی رد شود، آنرا رد کنید اما آن جاهایی که نامشخص است یا احتمالات ضعیف است، مردم را ناراحت نکنید، به مردم نگوییم که در برابر یک صندلی مجلس ۱۷ نفر، ۱۷۰ و یا۱۷۰۰ نفر کاندیدا هستند ، ببینیم از چند جناح ۱۷۰۰ نفرکاندیدا هستند؟ ۱۷ نفر از چند جناح، از یک جناح؟ اینکه انتخابات نمی‌شود. مثل اینکه در مغازه‌ای از یک جنس، ۲ هزار عدد وجود داشته باشد. مردم تنوع می‌خواهند. بگذارید در میدان انتخابات همه احزاب و گروه‌ها شرکت کنند، قطعا ضرر نمی‌کنید. با یک جناح نمی‌شود، کشور را اداره کرد. کشور متعلق به همه است. اگر تمام ۸۳ میلیون متحد باشیم و یک نفر مخالف، باید تلاش کنیم آن یک نفر را هم جذب کنیم. یک نفر مخالف هم برای ما زیاد است در حالیکه شما یک جناح و جمعیت بزرگ را مخالف می‌کنید. باید حواسمان را جمع کنیم.»

کدخدایی چه گفته بود؟

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به این سخنان در توییتر خود نوشته بود: «جنجال برای تأیید افراد فاقد صلاحیت تازگی ندارد، اما پیشگامی رییس جمهوری در این پروژه ضدملی تأسف بار است. البته نمی‌دانستیم عدم تایید بستگان به معنی حذف جناح‌های دیگر است!»

واکنش نهادها

۱. مهم‌ترین واکنش به این توییت را روابط عمومی دفتر رئیس جمهور با انتشار یک بیانیه صورت داد. در بخشی از این بیانیه آمده است: متأسفانه سخنگوی شورای نگهبان در واکنشی کاملا شتاب زده و نسنجیده که حکایت از سیاست و رویکرد وی نسبت به انتخابات دارد و با شخصی کردن یک موضوع ملی، این دعوت رئیس جمهور را که زمینه سازی در راستای وحدت و انسجام ملی برای برگزاری انتخاباتی با شکوه بوده، ضد ملی خوانده و با بکار بردن ادبیات و کلماتی سخیف، نسبت به سخنان رئیس جمهور اعلام موضع کرده است. امیدواریم اظهارات این سخنگو صرفا بازگو کننده نظرات شخصی وی و نه نظر و دیدگاه رسمی نهاد مقدس شورای نگهبان باشد.»

۲. هم‌چنین صبح امروز وزیر کشور در نامه‌ای، سخنان کدخدایی را نقد کرده است. در این نامه آمده است: توییت جنابعالی در خصوص صحبت‌های رییس جمهور محترم در جلسه هیئت دولت را مشاهده کردم، ادبیات و واژه های به کار رفته در این متن در شأن رییس جمهور قانونی و منتخب مردم و جنابعالی به عنوان یک حقوقدان با تجربه نمی باشد. لذا بر خود لازم می‌دانم نکات زیر را متذکر شوم. با توجه به حضورم در جلسه دولت؛ فضای حاکم بر صحبت های ریاست محترم جمهور انقلابی، دلسوزانه و از سر خیرخواهی در جهت تقویت وحدت، انسجام، همگرایی و همدلی ایجاد شده پس از شهادت سردار اسلام سپهبد سلیمانی بود. در این راستا با شمردن عواملی که می تواند خدشه به این وحدت وارد نماید، از موضوع انتخابات به عنوان یک امر مهم و سرنوشت‌ساز نام بردند؛ در بیان موضوع نیز از واژه‌هایی چون «خواهش می کنم» «دقت شود» و … استفاده نمودند، لذا در بیان نه قصد جنجال و حاشیه سازی داشتند و نه اقدام ضد ملی!

واکنش شخصیت‌های سیاسی

۳. محمود صادقی نماینده مجلس با نقل توییت کدخدایی در توییتر خود درباره آن نوشته است: «یعنی آن ۱۰ هزار نفری که رد صلاحیت شده‌اند از خویشاوندان آقای روحانی بوده‌اند؟»

۴. یاسر هاشمی، فرزند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگویی با خبرگزاری پارسی پو در این زمینه گفت: صحبت‌های روحانی در مورد عملکرد شورای نگهبان درست بود چرا که رئیس جمهور منتخب مردم است و شورای نگهبان به جای موضع‌گیری باید به صحبت‌های روحانی توجه می‌کرد.

۵. آذر منصوری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در توییتر خود نوشت: «جنجالی ندارد آقای کدخدایی؛ کسی اصراری ندارد. بیش از ۹۰ درصد کاندیداهای یک جریان سیاسی رد صلاحیت شده‌اند. با این رویه‌ای که در پیش گرفته‌اید از حالا نتیجه انتخابات و ترکیب مجلس آینده روشن است. مبارکتان باشد.»

واکنش رسانه‌ها

۵. روزنامه جمهوری اسلامی در ستون جهت اطلاع صفحه ۲ خود در این زمینه نوشت: «از عباسعلی کدخدائی نقل شده که انتقاد رئیس‌جمهور به ردصلاحیت‌های فله‌ای داوطلبان نمایندگی مجلس توسط هیات‌های نظارت شورای نگهبان را «پیشگامی در پروژه ضدملی» نامیده است. اگر او این سخن را گفته باشد، باید گفت اول باید آداب سخن گفتن درباره انتقاد را بیاموزد سپس سخنگوی شورای نگهبان شود.»

۶. نعمت احمدی، حقوق دان در سرمقاله امروز روزنامه آرمان ملی در این باره نوشته است: «ای‌کاش آقای کدخدایی به عنوان استاد دانشکده حقوق و حقوقدانی که از طرف رئیس قوه قضائیه به مجلس معرفی شده و سال‌هاست عضو شورای نگهبان است و آنها نیز به وی اعتماد داشتند که آقای کدخدایی را به عنوان سخنگو انتخاب کردند، از ادبیات صحیح و دقیق حقوقی استفاده می‌کرد. ادبیاتی که ایشان استفاده کرد، در حد یک حقوقدان، استاد دانشگاه، عضو حقوقدان و سخنگوی این شورا نیست. چون آنچه که رئیس‌جمهور گفته از باب نصیحه الائمه‌المسلمین به حسب اصل ۸ قانون اساسی در واقع امر به معروف است. کاش پاسخ آقای کدخدایی متناسب با بیان مطلب از ناحیه رئیس‌جمهور می‌بود. آقای کدخدایی در اینجا باید از رئیس‌جمهور استمالت کند و بگوید که می‌توانستم از ادبیات بهتری استفاده کنم.»

۷. مهرداد خدیر هم در سایت عصر ایران با توجه به بیانیه شورای نگهبان بعد از آن توییت نوشت: «رییس جمهوری عنوانی مانند نخست وزیر و رییس اجرایی نیست و تنها رییس دولت نیست. عالی‌ترین مقام رسمی کشور البته پس از رهبری است و از این رو می‌توان پرسید که چگونه یک نهادِ ذیل جمهوری اسلامی رییس همین جمهوری اسلامی را به «‌اظهارات نسنجیده، ایجاد تشنج، بی اطلاعی از روند بررسی‌ها و سخن گفتن بی‌تحقیق» متهم می‌کند. اگر این شورا «نگهبانِ قانون اساسی» است او هم «مجری قانون اساسی» است.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code