وزیر خارجه پیشین عراق با اشاره به سفر مقامات سعودی به بغداد گفت: سعودی‌ها خیلی دیر به سراغ بغداد آمدند، چندین سال بعد از ایران.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری پارسی پو؛ هوشیار زیباری، وزیر خارجه پیشین عراق با اشاره به سفر‌های اخیرا مقامات عربستان و ایران و به عراق در حساب توئیتری خود نوشت: «سفر اخیرا هیات وزرای عالی‌رتبه سعودی به بغداد مورد استقبال است، اما برای بازتوازن روابط بغداد با تهران و ریاض خیلی دیر شده است. نفوذ ایران در عراق چند سال جلوتر از سعودی‌ها انجام شده است، آن‌ها (سعودی‌ها) خیلی دیر بغداد را به آغوش کشیدند.»

اشاره زیباری به سفر هیات بزرگ اقتصادی عربستان سعودی به بغداد در روز ۱۴ فروردین است.

این در حالی است که عربستان سعودی ۲۵ سال روابط خود را با عراق قطع کرده بود و در سال ۲۰۱۵ مجددا سفارت خود در بغداد را بازگشایی کرد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران اواخر اسفند گذشته طی یک سفر سه روزه به بغداد رفت در این کشور مورد استقبال مقامات و رهبران سیاسی و مذهبی مختلف عراق قرار گرفت. چند هفته بعد و نیمه فرورین، عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق نیز به دعوت ایران به تهران سفر کرد.

دو طرف در این دیدار‌ها ده‌ها طرح بزرگ اقتصادی و تجاری امضا کردند.

نخست‌وزیر عراق در تهران از حمایت‌های ایران از بغداد در مبارزه با تروریسم تشکر کرد و گفت: «جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تروریست به ما کمک کرد و توانستیم پیروزی‌های زیادی کسب کنیم تا جایی که امروز به جایی رسیده‌ایم که ثبات و صلح بیشتری را در عراق مشاهده می‌کنیم.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code