وی افزود: گمرک نمی‌تواند حقی که قانون به مردم داده را از آنها دریغ کند؛ اگرچه در قانون ذکر شده مسافرمی‌تواند ۸۰ دلار بار مسافرتی با خود به همراه داشته باشد اما در این قانون درباره کالاهای وارداتی صحبتی نشده است، بنابراین افراد می توانند از این ۸۰ دلار برای واردات گوشی همراه استفاده کنند.

واردات کالا به ارزش ۸۰ دلار توسط مسافران محدودیتی ندارد

وزیر ارتباطات با بیان اینکه واردات کالا به ارزش ۸۰ دلار توسط مسافران محدودیتی ندارد، خاطرنشان کرد: باید مابه التفاوت بار مسافرتی بیش از ۸۰ دلار محاسبه و مسافر آن را پرداخت کند، در این موضوع باید به دو نکته توجه شود؛ نخست آنکه فرد باید مسافر باشد دوم آنکه تا ۸۰ دلار معافیت دارد.

آذری جهرمی ادامه داد: برای رعایت حق قانونی مردم، شرایط رجیستری گوشی‌های مسافری فراهم شد، در برهه‌ای اتصال میان گمرک و ناجا در دولت الکترونیک برقرار نبود که با پیگیری‌های انجام گرفته این اتصالبرقرار شد.

بازار رسمی واردات به دلیل مشکلات ارزی و ثبت سفارش قدرت واردات نداشت

وی ادامه داد: بازار رسمی واردات به دلیل مشکلات ارزی، ثبت سفارش و… قدرت واردات نداشت در نتیجه توزیع‌کنندگان گوشی همراه از ظرفیت ایجاد شده به دلیل عدم اتصال ناجا و گمرک استفاده کرده و به اسممسافری- که عملاً مسافری نیست- گوشی وارد کردند.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: با تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی مشکلات بازار رسمی حل شد و در حال حاضر واردات گوشی همراه انجام می‌شود از سوی دیگر با تلاش گمرک و نیروی انتظامی سامانه رجیستری به این مراکز متصل شد. در نتیجه در شرایط کنونی از یک سو واردات از کانال‌های رسمی انجام می‌گیرد و از سوی دیگر رجیستری موبایل مسافرتی نیز براساس قانون- واردات ۸۰ دلاری- انجام می‌شود.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مسئول بازار و تجارت تلفن همراه نیست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این سوال که برخی خبرها از کاهش قیمت تلفن همراه در بازار خبر می‌دهد، نظر شما چیست، عنوان کرد: ایده‌ای در این زمنیه ندارم چراکه مسئول بازار و تجارت موبایل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code