دروغ گویی در کودکان شایع است، البته والدین باید با این مساله هم مانند سایر اختلالات رفتاری کودک با علم و به طور زیر بنایی برخورد بکنند و نباید از کودک سلب اعتماد کنند.

به گزارش گروه اجتماعی پارسی پو؛ کودک گاهی با دروغ خود می فهماند که با محیط ناسازگار است و والدین باید این ناسازگاری را ریشه یابی کنند.

در حال حاضر دروغ گویی در کودک به علل مختلفی رخ می دهد. یکی از آن علت ها ممکن است ناشی از ترس کودک باشد به خصوص این مشکل در کودکانی که توسط والدین تنبیه و مجازات می شوند، بیشتر مشاهده می شود.

همچنین دروغ گویی کودک ممکن است به علت توقعات بی جای والدین از کودک و عدم توانایی او در برآوردن این توقعات رخ دهد؛ کودک برای برآورده کردن این توقعات به دروغ متوسل می شود.

مطلب پیشنهادی

چرا گاهی پلک هایم می پرد؟

با کودک بی ادب چه کنیم؟

راهکار هایی طلایی برای نابودکردن افکار منفی و ذهن خوانی

یکی از مهمترین علل دروغ در کودکان نیز یادگیری دروغ از والدین است که این موضوع به صور مختلف در کودک تاثیر می گذارد برای مثال اگر والدین قولی به او داده اند و عمل نکرده اند، بدین طریق به او دروغ گویی را یاد داده اند.

برای پیشگیری از دروغ گویی کودکان، اولا نباید والدین دروغ بگویند. دوما پاسخ سوال های کودکان را به طور صحیح بدهند. سوم اینکه اگر کودک را از انجام کاری منع می کنند به او علت آن موضوع را روشن و صریح توضیح دهند .

چهارم اینکه اگر کودکی مرتکب کار بدی می شود، کوشش نکنید تا از اعتراف بگیرید بلکه در شناسایی عمل و آگاه کردن او تلاش کنید. پس از اعتراف او را تنبیه نکنید زیرا اگر تنبیه کردید ممکن است بار دیگر حقیقت را نگوید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code