به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری پارسی پو؛ تکنیک‌های ارزشمند ارائه‌شده در زیر بر روی یک خودروی قدیمی و از رده خارج استفاده شده‌اند اما شما همین مطالب را برای یک خودروی جدید در نظر بگیرید. خوشبختانه با این راهنمای ارائه‌شده چیزی را از دست نمی‌دهید و حتی می‌توانید از برخی عیوب خودرویتان نیز آگاه شوید.

How-to-Change-a-Flat-Tire-Main-Art

1. آماده باشید

آماده بودن برای هر شرایطی همیشه ایده‌ی خوبی بوده است. این آمادگی می‌تواند وجود جعبه‌ی کمک‌های اولیه، پوتین زمستانی، پتو و بیل باشد. مقدار کمی از پارسی پومه‌ریزی به معنی وجود تفاوت بین رسیدن به مقصد و زنگ زدن به یدک‌کش گران‌قیمت و یا موردی بدتر است.

Be-Prepared-01

در کنار همه‌ی موارد ذکرشده، نگه‌داشتن برخی ابزارهای اساسی در صندوق‌عقب و نگاه کردن به لاستیک یدکی نیز ضروری است. اگر لاستیک قابل‌استفاده است، در فواصل منظم آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که از فشار هوای کافی برخوردار است و کم‌باد نشده، البته لاستیک یدکی در همه‌ی خودروها وجود ندارد. به‌منظور کاهش وزن، بسیاری از خودروهای مدرن فاقد لاستیک زاپاس هستند. به‌جای آن، این خودروها از اسپری‌های ضد پنچری و لاستیک‌های ران فلت استفاده می‌کنند.

هرماه یک‌بار فشار باد لاستیک‌ها را بررسی کنید چراکه عموماً با گذشت زمان لاستیک‌ها کم‌باد می‌شوند. و بدیهی است که در صورت روشن شدن چراغ هشدار فشار باد لاستیک‌ها، فوراً به حل مشکل بپردازید.

Be-Prepared-02

2. مکان مناسبی را برای توقف بیابید

خب تصور کنید که در یکی از لاستیک‌های رادیال خودروی شما قطعه‌ی تیزی فرورفته و پنچر شده است. به‌زودی احساس می‌کنید که خودرو می‌لرزد و یا به یک‌طرف متمایل می‌شود. رانندگی با لاستیک پنچر شده نه‌تنها خطرناک است بلکه می‌تواند لاستیک قابل تعمیر را به کلی نابود سازد و حتی به رینگ نیز آسیب وارد سازد که باعث ایجاد هزینه‌ی زیاد برای خرید رینگ جدید خواهد شد.

وقتی متوقف شدید، بهترین راه این است که مکانی شبیه پارکینگ و یا فضای بازی را پیدا کنید اما این یک انتخاب نیست. مطمئن شوید که در منطقه‌ای دور از ترافیک قرار دارید. همچنین تا جایی که می‌توانید از تپه‌های شیب‌دار، پیچ‌های کور و مکان‌های شلوغ دوری جویید.

Find-a-Safe-Place-to-Stop

3. باز کردن لاستیک زاپاس و متعلقات

زمانی که خودرو را در محلی امن پارک کردید، باید لاستیک زاپاس و جک را از محل خود بیرون بیاورید. اگر آماده بوده باشید، قبلاً با محل قرارگیری لاستیک زاپاس و طرز به‌کارگیری جک آشنا هستید.

Unpack-and-Undo-02

با در دست داشتن وسایل ضروری، حال زمان آن است که قالپاق یا محافظ پیچ‌های رینگ را از چرخ جدا کنید. گرچه این مورد در مورد هر خودرویی صدق نمی‌کند.

Unpack-and-Undo-01

در مرحله‌ی بعد باید پیش از جک زدن پیچ‌ها را شل کنید. با این عمل وزن خودرو باعث بهتر شدن عمل باز کردن پیچ‌ها می‌شود و از چرخش چرخ‌ها در هنگام باز کردن جلوگیری می‌کند. به خاطر داشته باشید که لازم نیست به‌طور کامل پیچ‌ها را بازکنید، بلکه آن‌ها را شل کنید.

Unpack-and-Undo-03

4. بالا بردن خودرو

زمانی که پیچ‌ها شل شد، زمان بلند کردن خود فرا می‌رسد. اما جک را کجا باید قرار داد؟ خب اگر قبلاً آمادگی این مورد را داشته باشید (مرحله‌ی اول را ببینید) دفترچه راهنمای خودرویتان را مطالعه کرده‌اید و با محل قرار گرفتن جک آشنا هستید.

به‌طورکلی، جک زدن از درزهای جوش داده‌شده‌ی پانل‌های سخت زیر خودرو مناسب است البته بسیاری از خودروها مناطق مخصوص جک زدن را دارا هستند. اگر راننده‌ی یک تراک هستید، می‌توانید حتی از چارچوب خودرو برای جک زدن استفاده کنید زیرا محلی است که سفت‌وسخت می‌باشد. استفاده از اکسل‌ها و بازوهای کنترلی در موارد ضروری و استثنایی مشکلی ندارد اما بهتر است که محل‌های گفته‌شده استفاده شود.

هرکجا که تصمیم گرفتید جک را زیر خودرو قرار دهید، مطمئن شوید که آنجا محکم و سفت است، چه ازنظر ایمنی و چه ازنظر جلوگیری از وارد شدن آسیب به قسمت‌های پلاستیکی زیرین خودرو.

زمان جک زدن، به حد کافی خودرو را بالا ببرید تا لاستیک از زمین جدا شده و در ارتفاع مناسبی برای تعویض قرار بگیرد. اگر خودروی شما لاستیک یدکی فول سایزی دارد، این لاستیک بزرگ‌تر از لاستیک پنچر شده خواهد بود و مجبورید تا کمی بیشتر خودرو را بالا ببرید تا فضای کافی ایجاد شود.

ذکر این نکته بسیار مهم است که هرگز زیر خودرویی که تنها با جک حمایت می‌شود نروید. ممکن است که جک بلغزد، در زمین فرورود و یا بشکند که در این صورت وضعیت ناگواری پیش خواهد آمد.

5. جا زدن لاستیک زاپاس و آزادسازی جک

حال که لاستیک پنچر شده برداشته شد، زمان نصب لاستیک یدکی فرا می‌رسد. به‌آسانی لاستیک را برداشته و در جای خود قرار دهید. مطمئن شوید که سوراخ‌های لاستیک یدکی با پیچ‌ها در یک ردیف قرار می‌گیرند. سپس پیچ‌ها را در جای خود قرار دهید و تا جایی که می‌توانید با آچار پیچ‌ها را سفت کنید. البته زیاد نمی‌توانید این کار را انجام دهید زیرا چرخ شروع به چرخیدن خواهد کرد.

Remove-and-Reattach-01

Remove-and-Reattach-02

پس‌ازاین مرحله مطمئن شوید که چیزی در زیر خودرویتان قرار ندارد، سپس با مراقبت جک را پایین بیاورید. با پایین آوردن جک شما می‌توانید پیچ‌ها را سفت کنید.

Remove-and-Reattach-04

Drop-it-Down

Drop-it-Down-02

6. سرعت خود را فراموش نکنید

در آخر، با قرار دادن وسایل در جای خود شما می‌توانید به راه خود ادامه دهید. اما آگاه باشید که اکثر لاستیک‌های زاپاس دارای محدودیت سرعت 80 کیلومتر بر ساعت هستند. این لاستیک‌ها فقط برای استفاده‌های اضطراری طراحی شده‌اند و برای رانندگی با سرعت‌های بالا بسیار خطرناک هستند. به‌علاوه با لاستیک‌هایی که متناسب نیستند، خودروی شما به‌اندازه‌ی حالت‌های قبل ترمز نمی‌گیرد، بنابراین از رفتار خودروی خود در چنین شرایطی آگاه باشید.

Take-it-Easy-01

حالا زمان مناسبی است تا سری به پنچرگیری بزنید و با کمی خوش‌شانسی نیازی به خرید لاستیک جدید نخواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code