به گزارش خبرگزاری پارسی پو در اصفهان،مرضیه فرشاد در نشست خبری به مناسبت روز جهانی معلولان، با بیان اینکه افزایش  ۲.۵ برابری حق پرستاری معلولان ضایعه نخاعی برای آبان ماه در دستور کار قرار دارد، اظهار کرد: تاکنون هر معلول ضایعه نخاعی مبلغ ۲۰۰هزارتومان دریافت کرده که از آبان ماه این مقدار تا ۵۵۴ هزار تومان افزایش خواهد داشت. همچنین یارانه مراکز شبانه‌روزی از ۷۷۰ تومان به ۹۲۰تومان افزایش یافته است.

وی با اشاره به تشکل های خصوصی همراه بهزیستی، افزود: تشکیلات سمن‌ها قوی تر از تشکیلات دولت است و ۵۸سمن در بخش غیردولتی با این سازمان در حال همکاری هستند.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان ادامه داد: در حال حاضر، ۱۲۵ مرکز روزانه توانبخشی در استان وجود دارد که این مراکز به صورت خصوصی و خیریه مشغول به ارائه خدمت هستند. همچنین ۱۱۹ مرکز شبانه‌روزی نیز وجود دارد که تعداد ۴۳ مورد از افراد تحت پوشش خدمات در منزل هستند؛ این خدمات، سه بار در هفته توسط تیم بهزیستی ارائه می‌شود و مراقبت‌های خانگی انجام می شود.

مدیرکل بهزیستی اصفهان افزود: در حال حاضر حدود هشت هزار معلول شامل، ۲۹هزار معلول جسمی حرکتی، ۲۴هزار معلول ذهنی، ۱۲هزار معلول اعصاب و روان، ۱۳هزار معلول شنوایی، هفت هزار معلول بینایی و ۲۱هزار سالمند تحت پوشش بهزیستی هستند.

وی گفت: بر اساس سرشماری انجام شده در سال ۹۵، ۵۰۰ هزار فرد دارای معلولیت در استان وجود دارند که از این تعداد، ۱۰۸هزار نفر از بهزیستی خدمات دریافت می‌کنند.

فرشاد افزود: قانون حمایت از معلولان مربوط به سال ۸۳ بوده، سال ۹۶ این قانون با بازنگری به تصویب مجلس در آمد و اردیبهشت ۹۷ شورای نگهبان، آن را تائید کرد؛ بر اساس این مصوبه، دو شورای استانی سالمندان و مناسب‌سازی استان که دبیرخانه هر دو در بهزیستی برگزار می‌شود، ارائه خدمات را بین دستگاهی تعریف می‌کند و علاوه بر نیازهای مناسب سازی، سایر نیازها نیز در آنجا تعریف می‌شود، اما رفع این نیازها به هیچ عنوان کافی نبوده است و مسئولان باید به زندگی یک معلول نزدیک شوند، در غیر این صورت تلاش‌ها به نتیجه‌ای نمی‌رسد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code