سازمان بنادر

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی اجازه داد تا نسبت به مشارکت با شرکت های معتبر بین المللی جهت سرمایه گذاری و بهره برداری از بنادر و فرودگاه ها اقدام کنند.

به گزارش گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، نمایندگان در جلسه نوبت عصر روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی لایحه برنامه ششم توسعه با 160 رای موافق، 5 رای مخالف، 6 رای ممتنع از مجموع 235 نماینده حاضر ماده 63 را مصوب کردند.

براساس این ماده، با رعایت سیاست های کلی ابلاغی اصل44 قانون اساسی در راستای مردمی ‌شدن اقتصاد و گسترش زیرساخت‌های مورد نیاز برای خدمات تجاری خارجی و افرایش عبور (ترانزیت) و حل مشکلات حمل و نقل:
1- به سازمان بنادر و دریانوردی اجازه داده می شود نسبت به مشارکت با شرکت های معتبر بین المللی (داخلی و یا خارجی)، برای تشکیل شرکت جهت سرمایه گذاری و بهره برداری بنادر اصلی با کارکرد بین المللی اقدام نمایند.
سهم سازمان بنادر و دریانوردی و بخش خصیوصی داخلی حداقل یک درصد (51%) خواهد بود.

همچنین به شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران اجازه داده می شود نسبت به مشارکت با شرکت های معتبر با شرکت های معتبر بین المللی (داخلی و خارجی)، برای تشکیل شرکت جهت سرمایه گذاری و بهره برداری فرودگاهی با ستثنای خدمات کمک ناوبری و نشست و برخاست هواپیما اقدام نماید. سهم شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و سازمان بنادر و دریانوردی و بخش خصوصی داخلی حداقل 51 درصد خواهد بود.

2- به سازمان بنادر و دریانوردی اجازه داده می‌شود با حفظ وظایف حاکمیتی، ارائه حمایت‌ و مشوق های لازم، نسبت به واگذاری حق بهره‌برداری و مدیریت بنادر کوچک و محلی به اشخاص حقوقی حرفه ای، اعطای مجوز احداث بنادر جدید به اشخاص حقوقی حرفه‌ای و معتبر غیردولتی با رعایت ضوابط و مقررات داخلی و بین‌المللی و اصول رقابتی و حفظ وظایف‌ حاکمیتی اقدام‌ نماید.