رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نرخ ارز حتما متعادل خواهد شد، گفت: ما تلاش می کنیم با رونق اقتصادی که وجود دارد این تعادل را به وجود آوریم و همچنین رشد تورم را کاهش دهیم تا امسال و سال آینده تورم یک رقمی باشد.

به گزارش ایسنا، روحانی در ادامه گفت وگوی تلویزیونی خود با بیان اینکه قیمت ارز به سمت افزایش حرکت نخواهد کرد، گفت: مردم ما مطمئن باشند که قیمت ارز به سمت تعادل حرکت می کند و افزایش نخواهد یافت.

وی افزود: ما همیشه نرخ ارز را ثابت نگه داشته ایم تا مردم به آینده امید داشته باشند اما قیمت دلار نسبت به سایر ارزها در ابتدای سال تا امروز بیش از ۶. ۲ درصد رشد داشته است و به طور طبیعی در ایران هم این رشد خود را نشان داده است. همچنان که در سال های گذشته هم این اتفاق افتاده است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نرخ ارز حتما متعادل خواهد شد، گفت: ما تلاش می کنیم با رونق اقتصادی که وجود دارد این تعادل را به وجود آوریم و همچنین رشد تورم را کاهش دهیم تا امسال و سال آینده تورم یک رقمی باشد. به مردم نیز قول می دهم که در سال آینده دارای رشد اقتصادی باشیم.

روحانی با بیان اینکه هنوز نرخ مشخصی برای پیش بینی رشد اقتصادی در دولت مطرح نشده است، اظهار کرد: پیش بینی هایی در زمینه رشد اقتصادی وجود دارد که امیدواریم تا پایان امسال در این زمینه قولی به مردم بدهیم که شرمنده شان نشویم و همانطور که رشد اقتصادی بهتری پیدا می کنیم، امیدواریم رشد سرمایه گذاری در ایران نیز بیشتر شود.

وی با اشاره به اینکه ما دربرابر تعهداتی که در برجام داریم، به خوبی عمل خواهیم کرد، گفت: آخرین قسمت از تعهدات ما از برجام که مربوط به فردو است را در سالگرد امضای برجام در ۲۷ دیماه امسال نهایی خواهیم کرد و امیدواریم کشورهایی که در زمینه برجام طرف قرارداد هستند نیز به طور کامل به تهعدات خود عمل کنند.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه نتیجه برجام به نفع همه است، ادامه داد: همه شاهد نتیجه ای بهتر در سال آینده خواهیم شد و به این نتیجه می رسیم که برجام به نفع همه است.

روحانی در پاسخ به این پرسش که آیا میان وزاری اقتصادی دولت دعوایی وجود دارد، اظهار کرد: بین وزرای اقتصادی هیچ دعوایی وجود ندارد اما ممکن است رسانه های ما از اظهارات مختلف وزرای ما وجود دعوا را برداشت کنند اما تنها اختلاف کارشناسی میان وزرا وجود دارد که اگر در جایی این اختلافات تند شود، من حتما ورود پیدا می کنم و این وظیفه رئیس جمهور است که این کار را انجام دهد اما اختلافات کارشناسی طبیعی است و چیزی فراتر از آن وجود ندارد.

وی در پاسخ به این پرسش که موضع دولت در برابر نوسانات ارزی اخیر چیست اظهار کرد: ما در محاسباتی که داشته ایم وقتی که موضوع نرخ ارز مطرح شد بر روی ارقام کنونی آن تاکید نداشتیم و بودجه سال آینده را که البته در آن به این موضوع که نرخ ارز بر چه مبنایی خواهد بود اشاره نمی شود. نرخ دلار را ۳۳۰۰ تومان در نظر گرفته ایم که البته باید بگویم نرخ ارز فعلی نرخ قطعی نیست و کاهش پیدا خواهد کرد چرا که برای دولت ثبات بازار از همه چیز مهم تر است و ما می کوشیم که بازار را قابل پیش بینی بسازیم و دولت نیز به دنبال افزایش قیمت ارز نیست.

رئیس جمهور ادامه داد: عده ای در خارج از کشور به دنبال وارد کردن سرمایه خود به ایران هستند و می خواهند بدانند با تبدیل کردن دلار به ریال و یا تبدیل کردن ریال به دلار چه اتفاقی می افتد، بنابراین ما نرخ ارز را به قیمت مشخص و کاهش یافته خود باز خواهیم گرداند.

روحانی در پاسخ به این پرسش که آیا برجام را دستاوری بزرگ برای کشور می داند یا خیر، اظهار کرد: هیچ تردیدی ندارم که برجام کار بزرگ ملت ایران بوده است و البته در یک جامعه دموکراتیک طبیعی است که افرادی به این موضوع انتقاد کنند. در جامعه ما نیز مردم آزادند که درباره موضوع حرف بزنند اما مردم ما با حماسه سازی در خرداد ۱۳۹۲ فضای جهانی را برای مذاکره فراهم کردند و امروز نیز به این نتیجه رسیده ایم که هیچ کس در دنیا نیست که بگوید ایران در برجام ضرر کرده یا سرش کلاه رفته است و کسانی هم که به برجام در سطح جهانی اعتراض دارند، کشورهایی چون اسرائیل و عربستان هستند که در گفته هایشان نیز می گویند ایران برنده برجام بوده و طرف مقابل شکست خورده است در حالی که برجام یک بازی برد-برد است.

روحانی با اشاره به دستاوردهای برجام و تاثیر آن بر اقتصاد کشور گفت: ما تاثیر برجام را در صادرات نفتی و بازار بازرگانی مان می بینیم که اگر این شرایط پس از برجام ایجاد شده است در زمینه صادرات نفت وجود نداشت. درآمد نفتی ما نصف میزان فعلی اش بود و حداکثر می توانستیم با آن پول حقوق کارمندانمان را بدهیم اما امروز در بخش بودجه عمرانی امیدواریم که بتوانیم امسال بالای ۳۰ هزار میلیارد تومان در بودجه عمرانی مصرف کنیم.

وی افزود: ما امروز بسیاری از بدهی های قبلی را تسویه کرده ایم و از جمله بدهی ایثارگران و فرهنگیان را پرداخت کرده ایم، پول گندم را به کشاورزان عزیز داده ایم و تنها در زمینه بیمه مقداری عقب هستیم که امیدواریم بدهی بیمه را هم به زودی پرداخت کنیم.

انتهای پیام