برجامی هستم، نه فراکسیون امیدی! این جمله در دل خود پیام های زیادی داشت و به نوعی القاکننده این موضوع بود که اهداف زیادی در پس توجه به برجام محقق خواهد شد.

به گزارش آخرین نیوز، در کنار آن، این روزها مقایسه عملکرد اصلاح طلبان با کارکرد آنها در دوران اصلاحات چندان منصفانه نیست، چرا که شرایط آن سال های این جناح سیاسی با آنچه امروز می گذرد، تفاوت زیادی دارد و متهم کردن اصلاح طلبان به کم کاری یا کوتاهی در پیشبرد اهداف اصلاح طلبانه آن چنان منصفانه نیست.

سعید حجاریان از تئوریسین های جریان اصلاحات هم بر این نکته تاکید دارد، تا جایی که قائل به تفاوت میان فراکسیون امیدی ها با برجامی هاست. او در واکنش به دلایل اختلاف کارکرد نمایندگان اصلاح طلب مجلس ششم با نمایندگان مجلس دهم به «دیده بان ایران» گفت: «بالاخره افرادی نظیر رئیس دولت اصلاحات وارد ماجرا شدند، پشت صحنه بود، حمایت و سازماندهی کردند و مردم هم اعتماد کردند. هنوز هم او بین مردم محبوب است و به او اعتماد کردند؛ برای همین این پیروزی حاصل شد.»

سوال بعدی اشاره به وجود همین حمایت ها در دوره قبل و ادعای ناموفق بودن نمایندگان اصلاح طلب در مجلس دهم بود که حجاریان درباره آن گفت: «در آن دوره ها اصلاح طلبان لیستی ندادند. رئیس دولت اصلاحات کی و کجا در دوره های قبل لیست داد؟ اگر حمایت و لیستی بود، نصفه و نیمه بود. دوره هایی بود که اوضاع به هم ریخته بود. بالاخره بعد از ۸۸ رئیس دولت اصلاحات امکان فعالیت مانند قبل نداشت و نمی گذاشتند کار کند. در این دوره شبکه های مجازی باعث شد تا ما بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم، به اضافه اینکه آقای خاتمی خودش مستقیما وارد شد و سازمان داد. ضمن اینکه سازمان رای تشکیل شد. البته ترکیب هم ترکیب بدی نیست، مثلا داخل هیات رئیسه آقایان پزشکیان و مطهری حضور دارند؛ ضمن اینکه بنده آقای لاریجانی را هم برجامی می دانم. من معتقدم که مجلس ما دو فراکسیون دارد، برجام و نابرجام. برجامی ها طرفدار دولت هستند و با آقای روحانی همراهند. البته یک عده قلیلی وجود دارند که نابرجامی هستند.» وی ادامه داد:«من مثل بقیه دوستانم فکر نمی کنم که اصلاح طلبان در مجلس شکست خورده اند، چون برای من در این دوره از مجلس اصلاح طلبی مهم نبوده، بلکه برای بنده نرمال سازی اهمیت داشته و دارد. من برجامی ها را حامی دولت می دانم؛ چه آقای عارف، چه آقای لاریجانی. الان همه خط کشی ها و فراکسیون هایی که در مجلس تشکیل شده برجامی هستند، عده کوچکی هستند که به اصطلاح پایداری چی هستند. من قصه را این طوری می بینم. برای من مهم دولت و همراهی با دولت است. در خصوص نقش آفرینی اصلاح طلبان مانند انتخابات گذشته در انتخابات آینده هم شبکه های اجتماعی موثر خواهد بود. به هر حال شبکه های اجتماعی باعث می شود که سازمان رای ایجاد کنیم.» حجاریان وقتی با این اظهارنظر که «فراکسیون امید یک برنامه ریزی کرد که بتواند ریاست و برخی مناصب مهم در مجلس و کمیسیون را از آن خود کند و نتوانست مواجه شد»، تاکید کرد که «من فراکسیون امیدی نیستم، من برجامی هستم. به کسانی که فراکسیون امیدی هستند، می توانیم بگوییم چرا و چه شد، اما من امیدی نیستم، من برجامی هستم.»

دولت قبل در مساله آشفتگی مالی مقصر بود

فیش های حقوقی نامتعارف موضوع دیگری بود که حجاریان به آن پرداخت و توضیح داد:«باید بپذیریم که دولت از ماجرای فیش های حقوقی نامتعارف صدمه خورده است، هر چند باید قبل از اینها درباره این موضوع به فکر می افتاد. من تعجب می کنم از دولت که این قدر دیر عمل کرد، ما سال گذشته فهمیدیم که این اتفاق درباره برخی حقوق ها و دریافت ها افتاده است، پس این دیر عمل کردن اصلا معنایی ندارد.» وی ادامه داد: «باید بدانیم که در مساله آشفتگی مالی دولت قبل واقعا مقصر بود و کسی نمی تواند آن را پنهان کند. مشکل ما تجمیع سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی بود. البته دولت قبل حتی سازمان مدیریت و برنامه ریزی را منحل کرد. دولت یازدهم باید از همان روز اول فعالیتش آن را احیا می کرد و نظم را به اقتصاد ایران بازمی گرداند. اگر سازمان اداری و استخدامی را احیا کرده بود، از همان روز اول ماجرای فیش های حقوقی نامتعارف را می فهمید، اما متاسفانه آقای روحانی و دولت در این باره تعلل کردند و امسال آن را احیا کرده اند. دولت در این خصوص اشتباه کرد. اما اینکه عده ای می خواهند داستان فیش های حقوقی نامتعارف را تا انتخابات کش بدهند و پشت سر هم مساله فیش را مطرح کنند، در آن شکی نیست.» حجاریان توضیح داد: «عده ای می خواهند از این مساله ماهی بگیرند، اما نهنگ های گنده ای که در موضوعات اقتصادی پیش از این شاهد آن بوده ایم را ندیده و نمی بینند و آن را فراموش کرده اند. مردم باید این نهنگ های اقتصادی بزرگ را بشناسند و دولت باید آنها را رو کند و بگوید، در این صورت مساله فیش ها گم می شود، البته آقای روحانی هم زرنگ است و می داند با این افراد و این موضوع ها چطور و چگونه باید برخورد کند.»

منبع: آرمان