دیدار نهاوندیان با آیات اعظام و نماینده آیت الله سیستانی در ایران

رئیس دفتر رئیس جمهوری، افزایش مقطعی ارزش دلار را ناشی از عوامل روانی دانست و تأکید کرد: بالا رفتن نرخ دلار در برابر ریال در چند هفته اخیر، توجیه اقتصادی ندارد و با برطرف شدن عوامل روانی و سیاسی آن قیمت کاهش می یابد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، محمد نهاوندیان روز یکشنبه در گفت‌وگویی گفت: روشن است که با افزایش درآمد ارزی کشور چه در صادرات نفتی پس از رفع تحریم‌ها و افزایش قیمت نفت و چه در صادرات غیرنفتی با رشد پساتحریم و همچنین شروع مجدد فاینانس‌ها و یوزانس‌های خارجی، عرضه ارز افزایش می‌یابد و افزایش نرخ، پایداری نخواهد داشت.

وی با یادآوری نرخ 7 درصدی تورم و کاهش پیوسته آن از یک سو ونرخ 7 درصدی رشد اقتصادی کشور از سوی دیگر گفت: این شاخص‌ها نشان می‌دهد که دلیل واقعی برای افزایش نرخ دلار در ایران وجود ندارد.

رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهوری در تشریح دلایل افزایش کوتاه‌مدت نرخ دلار در هفته اخیر ادامه داد: افزایش کوتاه‌مدتی که شاهد آن بودیم بخشی تحت تأثیر افزایش ارزش دلار در مقابل ارزهای دیگر به دلیل عامل روانی ناشی از انتخابات آمریکا و مسایل اتحادیه اروپا بود و بخشی هم به سبب برخی عوامل روانی و سیاسی داخلی از قبیل پیش‌بینی‌های غیرواقعی ناشی از افزایش تقاضا به سبب سفرهای موسمی یا سوداگری ارزی برخی عوامل دست‌اندرکار حاصل شده است.

نهاوندیان تصریح کرد: به همین جهت است که می‌بینیم به دلیل نبود عامل اقتصادی واقعی، این عوامل روانی اثر خود را از دست داده اند و ارزش دلار شروع به پایین آمدن کرده و به جای خود باز می‌گردد.

وی افزود: جای تأسف است که سخنران محترمی در یک تریبون عمومی مطلب نادرستی را در موضوع حساسی مثل نرخ ارز، بدون هیچ‌گونه مستندی به مسئولی نسبت دهد و تأسف‌بارتر آنکه برخی سایت‌ها بدون هیچ‌گونه تحقیق و تبیینی آن را نشر دهند و بعضی هم از سر ذوق، آن را تیتر کنند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری تأکید کرد: آیا فراموش کرده‌ایم که همه ما وظیفه داریم در سال اقدام و عمل، از اقتصاد کشور و رشد و ثبات آن دفاع کنیم؟ آیا فراموش کرده‌ایم که پیش از اقتصاد، ما در قبال اخلاق و اعتماد عمومی مسئولیم.

برخی رسانه‌ها شب گذشته به نقل از یکی از نمایندگان مجلس مدعی شدند که رئیس دفتر رئیس‌جمهوری نرخ 7 هزار تومانی برای دلار را مناسب اقتصاد ایران می‌داند.

سیدجواد ابطحی، نماینده خمینی‌شهر در مجلس دهم، پیش از ظهر دیروز در جمع مردم شهرستان خمینی‌شهر گفت: نهاوندیان پیشنهاد می‌کند که برای رونق صادرات و تولید کارخانه‌ها دلار باید به حداقل 7 هزار تومان برسد؛ افزایش قیمت دلار باعث کاهش ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم می‌شود.