وزیر امور خارجه هند اعلام کرد که پرونده نرگس کلباسی در حال حاضر تحت بررسی و قضاوت قرار دارد و از این رو، وی نمی تواند کمکی به حل این پرونده کند.
رویداد۲۴-وزیر امور خارجه هند اعلام کرد که پرونده نرگس کلباسی در حال حاضر تحت بررسی و قضاوت قرار دارد و از این رو، وی نمی تواند کمکی به حل این پرونده کند.

سوشما سوارج وزیر امور خارجه هند روز گذشته از درخواست خود برای ارائه گزارش درباره ی پرونده نرگس کلباسی خبر داد اما وی روز شنبه ( امروز) با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود گفت که نمی تواند در خصوص این پرونده کاری انجام دهد.

سوارج در پیام خود آورده است: من از دولت اودیشه ( ایالتی در شرق هندوستان) گزارش دریافت کرده ام مبنی بر این که نرگس کلباسی اشتری از سوی دادگاه به یک سال حبس و جریمه نقدی بالغ بر 300 هزار روپیه محکوم شده است. وی از دادگاه درخواست تجدید نظر کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی هند در ادامه آورده است: دادگاه استیناف ( تجدید نظر ) قرار آزادی به قید وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه تجدید نظر برای وی صادر کرده است. این یک دستور قضایی است و موضوع نیز تحت بررسی قضایی قرار دارد. بنابراین، من نمی توانم در این پرونده کمکی انجام دهم.

سوارج در پیام خود نام های محمد جواد ظریف و بوریس جانسون وزرای امور خارجه ایران و انگلستان را تگ کرده است.

نرگس کلباسی اشتری بانوی نیکوکار ایرانی است که برای کودکان یتیم و معلول در شرق هند پرورشگاهی ساخته است ولی در پی مفقود شدن یک کودک به قتل غیر عمد متهم و چندی پیش از سوی دادگاه رایاگادا در شرق هند به یک سال زندان و 300 هزار روپیه جریمه نقدی محکوم شد.

او پیش از این با توجه به تابعیت انگلیس و سال هایی که در این کشور زندگی کرده بود از سفارت بریتانیا در هند در خواست کمک کرده بود ولی پیگیری از سوی آنها انجام نشده بود و نرگس کلباسی موضوع را با سفارت ایران در دهلی نو در میان گذاشت و آنها با توجه به ایرانی بودن پدر و مادر او به سرعت برایش پاسپورت ایرانی صادر کردند.

اشتری که به دلیل این اتهام ممنوع الخروج شده و با احتمال محکومیت زندان در صورت اثبات اتهام مواجه است، با انتشار نامه ای در فضای مجازی از دوستان و سفارت انگلیس در هند درخواست کمک کرد، ولی سفارت انگلیس در دهلی نو توجهی به این در خواست نکرد و نرگس کلباسی موضوع را با سفارت ایران در دهلی نو پرونده را مطرح کرد و سفارت کشورمان هم به سرعت برای او پاسورت ایرانی صادر کرد و حسن نوریان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد هم مسئول رسیدگی به این پرونده شد .

خانم کلباسی همچنین در هنگام سفر  وزیر امور خارجه  کشورمان به هند ملاقاتی با او داشت و محمد جواد ظریف هم در این دیدار و هم در پاسخ به نامه تعدادی از هنرمندان، اساتید و حقوقدانان درباره نرگس کلباسی ایرانی نیکوکار در هند اعلام کرد که وزارت امور خارجه حمایت از شهروندان ایرانی مقیم خارج اعم از دانشجویان، فرهیختگان، تجار و سایر هموطنان در اقصی نقاط جهان را وظیفه خود می داند و از همه توان و ظرفیت خود برای حمایت از آنان و استیفای حقوقشان استفاده خواهد کرد.