لکسی باتالوف هنرپیشه مشهور سینما روسیه در ۸۸ سالگی چشم از جهان فروبست.

به گزارش برنا، الکسی باتالوف هنرپیشه مشهور سینما روسیه در ۸۸ سالگی چشم از جهان فروبست.

الکسی باتالوف بازیگر Actor سرشناس سینمای روسیه چهارشنبه ۲۴۴ خرداد در مسکو درگذشت. باتالوف بیش از همه برای بازی در فیلم‌های «درناها پرواز می‌کنند» به کارگردانی میخاییل کالاتازوف و «مسکو اشک‌ها را باور ندارد»‌ به کارگردانی ولادیمیر منشوف مشهور بود.

«درناها پرواز نمی‌کنند» در سال ۱۹۵۸ نخل طلایی جشنواره فیلمکن را دریافت کرد و «مسکو اشک‌ها را باور ندارد»‌ در سال  ۱۹۸۱ برنده جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان شد.

باتالوف نوامبر سال ۱۹۲۸ در یک خانواده از بازیگران تئاتر به دنیا آمد. او در سال ۱۹۵۰ از مدرسه بازیگر هنر Art نمایش مسکو فارغ‌التحصیل شد و قدم به دنیای بازیگری در صحنه تئاتر گذاشت.

57505923

او از سال ۱۹۵۴ و با بازی در فیلم «خانواده بزرگ» پا به عرصه سینما Cinema گذاشت. بالاتوف در فیلم «درناها پرواز  می‌کنند» نقش اول مرد را بازی کرد و با درخشش این فیلم در جشنواره کن به شهرت جهانی رسید. این فیلم که درامی درباره جنگ جهانی دوم بود، نامزد دو جایزه بفتا شد.

این بازیگر در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی علاوه بر بازیگری به تدریس در انستیتوی دولتی سینما روسیه روی آورد. آخرین فعالیت هنری او در زمینه بازیگری به سال ۱۹۹۸ و بازی در یک سریال تلویزیونی باز می‌گردد.

بازیگرسریالروسیهجشنوارهتئاترفرش قرمزسینماصدا و سیمامرگدانش آموزمراسم اسکار